23 kwietnia, 2024
AEW

AEW – wszystko, co musisz wiedzieć o All Elite Wrestling

AEW wszystko co musicie wiedzieć o All Elite Wrestling

O AEW słyszał w przelocie już zapewne niemal każdy fan wrestlingu. Jedni twierdzą, że ta organizacja wrestlingowa nie ma przyszłości szybko przestanie istnieć albo straci na popularności jak Ring of Honor czy Impact Wrestling (które, co ciekawe, w ostatnich miesiącach wypuszcza naprawdę dobry content).

Drudzy z kolei uważają, że to właśnie ona wprowadzi wrestling z powrotem do mainstreamu, a przynajmniej zrobi WWE na tyle dużą konkurencję, że będzie się musiało wziąć w garść.

Nie każdy jednak miał czas czy chęci, żeby dokładnie śledzić całą tą sytuację i może nie do końca wiedzieć, o co z tym całym All Elite Wrestling chodzi. Wobec tego co warto wiedzieć o tej organizacji? Jaka jest jej historia, najważniejsi zawodnicy i jakich ma mistrzów?

historia aew

Geneza AEW

Mówi się, że wszystko zaczęło się od jednego niewinnego tweeta, chociaż ciężko powiedzieć, czy jakieś plany nie istniały wcześniej. W maju 2017 roku Dave Meltzer (jeden z najbardziej znanych i szanowanych dziennikarzy zajmujących się wrestlingiem) został zapytany, czy widzi możliwość, że w najbliższym czasie Ring of Honor wyprzeda na jakieś wydarzenie (PPV czy zwykłe nagranie) 10 000 biletów. Meltzer oczywiście odpowiedział że nie. Nic w tym dziwnego – w tamtym czasie ROH co prawda nie prządł tak cienko jak obecnie, ale był już organizacją stosunkowo niszową.

Na tego tweeta zareagował Cody Rhodes, w tamtym czasie występujący właśnie w Ring of Honor. Cody (syn legendarnego wrestlera Dusty’ego Rhodesa) rok wcześniej opuścił WWE, gdzie nie zyskał ogromnej popularności. Występował tam pod pseudonimem Stardust, będąc tanią kopią swojego niegdyś szalenie popularnego brata, Goldusta.

Miał więc dużo do udowodnienia i chciał pokazać, że świat nie kończy się na WWE, a na amerykańskiej scenie wrestlingowej jest miejsce także dla innych organizacji. Założył się z Dave’em, że zrobi event na 10 000 osób.

1 września 2018 roku miało miejsce niezależne PPV – All In. Stworzył je właśnie Cody, razem z Mattem i Nickiem Jacksonem, znanymi powszechnie jako tag team The Young Bucks. Sprzedało się 11 263 biletów. Cody wygrał więc zakład… ale to był dopiero początek.

Początek All Elite Wrestling

Końcówka roku 2018 przyniosła trochę chaosu: aplikowano o znaki handlowe (między innymi All Elite Wrestling i Double or Nothing), poza tym Cody i The Young Bucks opuścili Ring of Honor. Pierwsze konkretne wiadomości otrzymaliśmy 1 stycznia 2019 roku. Oficjalnie potwierdzono powstanie AEW, a także kolejny PPV – Double or Nothing.

15 maja 2019 roku ogłoszono, że od 2 października All Elite Wrestling będzie miało swoją własną tygodniówkę na kanale TNT. Jest to o tyle istotne, że swego czasu na TNT nadawano Monday Nitro, czyli tygodniówkę World Championship Wrestling (WCW) będącą bezpośrednim konkurentem Monday Night Raw.

25 maja miało miejsce Double or Nothing, które tak jak All In okazało się ogromnym sukcesem. Popularnością cieszyły się także kolejne eventy – Fyter Fest 29 czerwca, Fight for the Fallen 13 lipca i All Out 31 sierpnia. Kolejne PPV, Full Gear, będzie miało miejsce 9 listopada 2019 roku.

2 paźdzernika 2019 AEW zadebiutowało na TNT z cotygodniowym (nadawanym w środę, a według czasu Polskiego jest to już czwartek, a konkretnie 2 w nocy) programem All Elite Wrestling Dynamite. Zarówno pierwszy, jak i drugi odcinek obejrzała ponad milionowa publiczność.

Co interesujące, WWE w odpowiedziało na to zmieniając NXT w program nadawany na żywo na USA Network, również co środę, o tej samej godzinie co Dynamite. Póki co większą oglądalność ma Dynamite, ale kto wie, czy to się nie zmieni.

Kto jest kim w All Elite Wrestling?

Największym inwestorem All Elite Wrestling jest Shad Khan, amerykański miliarder i właściciel takich drużyn sportowych jak Jacksonville Jaguars (występujący w NFL zespół futbolu amerykańskiego) i Fullham FC (brytyjski klub piłki nożnej). Jego syn, Tony Khan, jest wieloletnim fanem wrestlingu i to on jest mózgiem całej operacji. W AEW pełni rolę prezesa i założyciela.

Wiceprezesami wykonawczymi All Elite Wrestling są wrestlerzy, którzy doprowadzili do stworzenia tej organizacji, a więc Cody Rhodes, Nick i Matt Jackson, a także Kenny Omega. Tytuł Chief Brand Officer, a więc ten sam, który w WWE ma Stephanie McMahon otrzymała Brandi Rhodes, żona Cody’ego. Wspólnie z Omegą zajmuje się ona także dywizją kobiet w AEW.

Poza Cody’m, The Young Bucksami i Omegą All Elite Wrestling może pochwalić się posiadaniem w swoim rosterze takich wrestlerów jak chociażby znany z WWE Chris Jericho, Hangman Page, Lucha Brothers (Pentagon Jr. i Rey Fenix) czy Pac (w WWE występujący jako Neville).

Mistrzowie AEW

Obecnie All Elite Wrestling może się pochwalić trzema pasami mistrzowskimi. Pierwszy z nich to AEW World Championship, a więc pas singlowy mężczyzn. Drugi to AEW World Tag Team Championship, czyli pas tag teamowy mężczyzn. Ostatni to, jak można się spodziewać, AEW Women’s World Championship.

O tytuł World Championa zawalczono po raz pierwszy 31 sierpnia 2019 roku podczas PPV All Out. Chris Jericho wygrał z Hangmanem Pagem i został pierwszym w historii mistrzem All Elite Wrestling.

Nikt jeszcze nie jest mistrzem tag teamowym. Obecnie ma miejsce turniej, który zakończy się dnia 30 października 2019 roku, kiedy to ukoronowani zostaną pierwsi mistrzowie.

Pierwsza walka o mistrzostwo kobiet rozegrała się w debiutanckim odcinku Dynamite, 2 października 2019, pomiędzy Riho a Nylą Rose. Wszyscy spodziewali się, że tytuł uzyska Nyla, ale jednak zdecydowano się pójść w drugą stronę i walkę wygrała Riho. Riho jest japońską wrestlerką operującą stylem joshi, która wśród fanów nie cieszy się póki co ogromną popularnością, ale powoli zaczyna ją zdobywać.

Póki co AEW ciężko oczywiście uważać za poważną konkurencję do WWE, ale z tak dobrymi wrestlerami i wsparciem miliardera bogatszego wielokrotnie niż Vince McMahon wszystko jest możliwe. Co sądzicie? Wierzycie w nich, czy jednak jesteście sceptykami? W ogóle oglądacie All Elite Wrestling?

Dodaj komentarz