16 czerwca, 2024
WWE

Ile zarabiają gwiazdy WWE?

ile zarabiają gwiazdy wwe

WWE to największa i najbogatsza organizacja wrestlingowa na świecie, nikogo więc nie zdziwi, że jej największe gwiazdy zarabiają krocie. Tylko ile zarabiają gwiazdy WWE naprawdę? Czy rzeczywiście jest to tak dużo, jak by się wydawało? Od czego zależą zarobki w WWE i którzy wrestlerzy zarabiają najwięcej? Tego wszystkiego dowiecie się poniżej.

Na czym zarabiają gwiazdy WWE?

Zanim odpowiemy na pytanie, ile zarabiają gwiazdy WWE, warto pochylić się na tym, skąd właściwie biorą się ich zarobki. Odpowiedź na to pytanie jest nieco bardziej złożona, niż mogłoby się wydawać. Na zarobki każdego wrestlera i wrestlerki w WWE składa się wiele różnych czynników, w tym przede wszystkim:

 • pensja gwarantowana (tak zwane “downside”)
 • dodatek za występ w telewizji (na Raw, SmackDown etc.)
 • dodatek za udział w house shows (wydarzeniach nieemitowanych)
 • dodatek za występ na PPV
 • część dochodu ze sprzedaży gadżetów, ubioru i innych (tzw. merchandise)
 • dochód za udzielenie wizerunku do gier, figurek etc.

Jak widać, jest tego sporo, chociaż oczywiście nie każdy wrestler może liczyć na dochód z każdego z tych źródeł i w przypadku każdego jest on w różnej wysokości.

Pensja gwarantowana wypłacana jest niezależnie od tego, czy wrestler w ogóle występuje – wypłaca się ją tak długo, jak ktoś jest objęty kontraktem, a więc także na przykład w czasie leczenia kontuzji, a także w przypadku, kiedy ktoś chce odejść z WWE i tylko czeka, aż skończy mu się kontrakt (tak było na przykład z Neville’m, występującym obecnie w AEW pod pseudonimem PAC).

Dodatek za występ w telewizji wypłaca się każdorazowo, kiedy wrestler bierze udział w emitowanym na żywo programie telewizyjnym, a więc NXT, Raw bądź SmackDown.

Dodatek za udział w house shows (czyli 1-2 wydarzeniach WWE w tygodniu, które nie są nigdzie emitowane, ani nawet nagrywane) to spora część dochodu dla większości wrestlerów znajdujących się nisko na drabinie pokarmowej WWE, którzy rzadko pojawiają się w telewizji.

Dodatek za występ na PPV mówi sam za siebie. Im ważniejsze PPV, tym większy dodatek. Największy bonus otrzymuje się za udział w WrestleManii, dlatego też dla tak wielu wrestlerów ważne jest, aby znaleźć się w jakiś sposób na liście walk podczas tego właśnie PPV.

Wrestlerzy otrzymują także część dochodu ze sprzedaży gadżetów, ubioru i innych tego typu przedmiotów związanych z ich osobą. Najbardziej popularni wrestlerzy z najlepiej sprzedającymi się przedmiotami (The New Day, Becky Lynch, The Fiend) czerpią właśnie z tego źródła bardzo wysokie dochody.

Jeśli zaś chodzi o dochody z użyczania swojego wizerunku do gier, figurek i innych, to nie są one tak wysokie, jak można by się spodziewać. Legenda WWE Mick Foley przyznał, że w zależności od roku za użyczenie wizerunku do gier z serii WWE 2K otrzymywał od 10 000 do 15 000 dolarów.

W 2018 roku konflikt w zakresie wysokości wynagrodzenia doprowadził do tego, że w WWE 2K19 zabrakło gwiazd takich jak Tomasso Ciampa i Nikki Cross. Najwyraźniej jednak konflikt został zażegnany, ponieważ nie powtórzył się w WWE 2K20.

Ile zarabiają gwiazdy WWE?

Nie znamy dokładnych zarobków wszystkich gwiazd w WWE, a te który znamy są w dużej mierze szacunkowe. Często też nie wliczają się w nie np. dochody z merchandise, więc nie należy uznawać ich za dokładne i precyzyjne.

WWE twierdzi, że średnio wrestler zarabia w tej organizacji około 500 tysięcy dolarów. Średnią tą oczywiście zawyżają w dużej mierze najlepiej zarabiający wrestlerzy, ponieważ większość zarabia mniej. WWE zatrudnia kilkuset różnych wrestlerów, wliczając w to wrestlerów z NXT, Raw, SmackDown i NXT UK, a także tych, którzy jeszcze nie zadebiutowali w telewizji.

Main-eventerzy, czyli a więc aktualni mistrzowie WWE i inne gwiazdy największego kalibru, mogą liczyć na pensję powyżej 1 miliona dolarów. Niewiele niżej znajdziemy wrestlerów upozycjonowanych w wysokim mid-cardzie lub okresowo w main evencie, takich jak Rusev (800 tysięcy dolarów) czy Samoa Joe (800 tysięcy dolarów). Około 500 tysięcy zarabiają wrestlerzy znajdujący się w średnim i niższym mid-cardzie. Wrestlerzy na dole drabiny pokarmowej mogą liczyć na podstawową pensję w okolicach 200-300 tysięcy dolarów rocznie.

Powyższe statystyki dotyczą oczywiście wrestlerów z tak zwanego main rosteru, czyli Raw i SmackDown. Nie znamy dokładnych liczb odnośnie zarobków w NXT i NXT UK, ale są one bez wątpienia znacznie mniejsze.

Mniejsze są także zarobki kobiet. Nawet upozycjonowane bardzo wysoko wrestlerki, takie jak Becky Lynch czy Asuka, mogą liczyć jedynie na pensje na poziomie najniżej usytuowanych mężczyzn (około 250 tysięcy dolarów). Mniej popularne wrestlerki, takie jak Sarah Logan czy Sonya Deville, zarabiają w okolicach 80-100 tysięcy dolarów rocznie.

W tym momencie warto wspomnieć, że wrestlerzy WWE podczas podróży po Stanach Zjednoczonych z jednego wydarzenia do drugiego sami płacą za swoje loty, paliwo, wynajem samochodów i hotele. WWE opłaca hotele i transport tylko podczas podróży zagranicznych (np. do Europy). W związku z tym niemałą część swojej wypłaty wszyscy wrestlerzy wydają właśnie na tego typu wydatki.

Najlepiej zarabiający wrestlerzy w WWE

Powyższe dane pochodzą z połowy 2019 roku – póki co świeższych danych nie mamy. Dla większości wrestlerów nie mamy także informacji odnośnie bonusów, udziału w sprzedaży merchandise (i ile ta sprzedaż konkretnie wynosi) etc., więc możemy porównywać głównie wysokość podstawowych pensji. Wobec tego ile zarabiają gwiazdy WWE?

 1. Brock Lesnar (12 milionów dolarów)
 2. John Cena (8,5 miliona dolarów)
 3. Roman Reigns (5 milionów dolarów)
 4. Randy Orton (4,5 miliona dolarów)
 5. AJ Styles: (3,5 miliona dolarów)
 6. Seth Rollins: (3 miliony dolarów)
 7. The Miz: (2,5 miliona dolarów)
 8. The Undertaker (2,5 miliona dolarów)
 9. Kevin Owens (2 miliony dolarów)
 10. Dolph Ziggler (1,5 miliona dolarów)

Najlepiej zarabiające wrestlerki w WWE

Wiemy już, jak sytuacja wygląda z najlepiej opłacanymi wrestlerami, a ile zarabiają gwiazdy WWE płci żeńskiej?

 1. Ronda Rousey (1,5 miliona dolarów)
 2. Charlotte Flair (550 tysięcy dolarów)
 3. Nikki Bella (350 tysięcy dolarów)
 4. Alexa Bliss (350 tysięcy dolarów)
 5. Mickie James (300 tysięcy dolarów)
 6. Brie Bella (300 tysięcy dolarów)
 7. Natalya (300 tysięcy dolarów)
 8. Asuka (250 tysięcy dolarów)
 9. Becky Lynch (250 tysięcy dolarów)
 10. Dana Brooke (200 tysięcy dolarów)

Zarobki gwiazd WWE – podsumowanie

Jak widać, zarobki gwiazd WWE potrafią być bardzo różne i potrafią także mocno zaskakiwać. Tak naprawdę jednak, jak zostało powyżej wyjaśnione, gwiazdy WWE zarabiają znacznie więcej z uwagi na wiele dodatkowych bonusów. Z drugiej strony warto także pamiętać, że ponoszą oni ogromne wydatki podczas ciągłego podróżowania, do których WWE w żaden sposób się nie dokłada.

Jakie jest wasze zdanie na ten temat – gwiazdy WWE zarabiają za dużo, czy może za mało? Czy coś was tutaj szczególnie zaskoczyło? Dajcie też koniecznie znać, co sądzicie o ogromnej przepaści w zarobkach między męskimi i żeńskimi gwiazdami WWE.

Dodaj komentarz