21 lipca, 2024

Co warto wiedzieć o wrestlingu?

Wrestling to specyficzny sport, który wywołuje sporo kontrowersji. Wiele osób zarzuca mu, że jest on udawany i reżyserowany. Ma on jednak bardzo liczne grono fanów na całym świecie. Co jest prawdą, a co mitem na temat wrestlingu? Co warto wiedzieć o sposobach rozstrzygania walk? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!

Wrestling – prawdziwy sport czy fikcja?

Często można usłyszeć zarzut, że wrestling jest sportem udawanym. Jest to zarówno prawda, jak i nieprawda. Faktem jest, że wrestling jest pewną formą „przedstawienia”, wyniki walk są z góry ustalone, a reakcje zawodników są często aktorskie. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że poszczególne chwyty we wrestlingu są prawdziwe, wywołują dużo bólu i naprawdę mogą doprowadzić do kontuzji. Sprawia to, że nazywanie tego sportu „fikcją” również nie jest adekwatne.

Jak więc przebiega mecz? Jego wynik jest z góry ustalony przez tzw. bookerów. Odpowiadają oni również o przydział ról, czyli podział na heeli (złych wrestlerów) i face’ów (dobrych wrestlerów). To właśnie oni wymyślają scenariusze poszczególnych walk. Warto również wiedzieć, że sami zawodnicy sygnalizują sobie konkretne chwyty, a przeciwnik wiedział, co się zaraz wydarzy. Nad walką czuwa również sędzia, która kontroluje jej czas i intensywność.

Podczas walk często dochodzi do krwawienia i jest ono jak najbardziej prawdziwe. Jest ono jednak wywoływane sztucznie poprzez nacięcie skóry przez samego zawodnika. Czasem jednak krwawienie powstaje naturalnie, w wyniku wyprowadzonego przez przeciwnika ciosu. Istnieją jednak federacje wrestlingowe, gdzie zawodnicy prowadzą realną, brutalną walkę. To właśnie w nich zaciera się różnica pomiędzy przedstawieniem a sportem.

W jaki sposób można rozstrzygnąć walkę we wrestlingu?

W tym sporcie walkę można wygrać na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest tzw. pinfall. Jest to sytuacja, w której obydwa ramiona lub łopatki zawodnika dotykają ringu, a sędzia „odklepuje” do trzech. Jest to najczęstszy sposób, który jest wybierany na pokonanie oponenta. „Pinn’owanie” jest jednak nielegalne w sytuacji, kiedy występuje podpieranie się o liny lub ciągnięcie za ubranie.

Drugi sposób na wygranie walki to submission, czyli po prostu poddanie się. Zasada jest prosta – zawodnik musi tutaj zmusić swojego przeciwnika do poddania się. Dzieje się to zazwyczaj przy pomocy chwytu submission hold. Jeżeli wrestler nie zdoła się z niego wydostać, oznacza to nokaut. W najpopularniejszej federacji na świecie, czyli WWE sędzia sprawdza to poprzez trzykrotne podniesienie ręki zawodnika. Jeżeli trzy razy opadnie – kończy walkę.Innym sposobem na odniesienie zwycięstwa jest tzw. countout. Jest to sytuacja, w której zawodnik pozostaje poza ringiem dłużej, niż pozwala mu na to odliczanie sędziego. Liczenie jest jednak przerywane, kiedy drugi z wrestlerów również opuści ring. Wtedy zaczyna on liczenie od początku, które dotyczy już dwóch zawodników. Jeśli nie wrócą do ringu w określonym czasie – oznacza to remis. Interesują Cię sporty walki? Odwiedź https://blog.etoto.pl/typy-bukmacherskie/, obstawiaj wyniki walk i zarabiaj!

Dodaj komentarz