21 lipca, 2024
WWE

Gwiazdy WWE zwolnione z powodu pandemii koronawirusa – pełna lista z komentarzem

Pandemia koronawirusa sparaliżowała światową gospodarkę, co sprawiło, że wiele osób zostało zwolnionych z pracy lub wysłanych na przymusowe bezpłatne urlopy. Problem jest szczególnie duży w USA, kraju z największą ilością zachorowań, gdzie bezrobocie osiągnęło szybko rekordowe poziomy.

Do grona pechowców dołączyły między innymi liczne gwiazdy WWE, które zostały nagle i bez żadnego ostrzeżenia zwolnione (aczkolwiek trzeba wskazać, że jeszcze przez 90 dni WWE będzie im płacić). Wrestleconomics, witryna poświęcona finansowej stronie wrestlingu, nazwała te zwolnienia ‘moralnie bezdusznymi i ekonomicznie niekoniecznymi‘.

Tak czy inaczej, kości zostały rzucone i nic się nie da już zrobić (natomiast jest duże prawdopodobieństwo, że jak kryzys się zakończy, to WWE zatrudni przynajmniej część zwolnionych gwiazd z powrotem). Poniżej znajdziecie pełną listę zwolnionych gwiazd WWE wraz z komentarzem odnośnie każdego z nich.

Rusev

Rusev jest najbardziej prominentnym z aktywnych wrestlerów zwolnionych z powodu pandemii koronawirusa. W 2010 roku podpisał pierwszy kontrakt z WWE – najpierw występował w Florida Championship Wrestling, później w NXT, a następnie na main rosterze, gdzie wielokrotnie udawało mu się zyskać sympatię fanów (na przykład poprzez storyline z Aidenem Englishem i “Rusev Day”).

Na początku tego roku było go w WWE pełno, głównie z uwagi na wiodącą rolę w ekstremalnie głupiej rywalizacji z Bobby’m Lashleyem o Lanę, która najwyraźniej ma trzech mężów i żonę (o co tu chodzi, nie wiedzą zapewne nawet autorzy scenariuszy, a co dopiero sami wrestlerzy). Nie da się ukryć, że storyline ten osiągnął szczyt absurdu i nie była to wysokiej jakości rozrywka. Wiedział to też Rusev, który ewidentnie nie był zadowolony z kierunku, w jaki zmierzała jego postać i w zasadzie nosił się z odejściem z WWE od jakiegoś czasu.

Fakt, że prawdopodobnie nie miał on intencji pozostania w WWE po zakończeniu obecnej umowy, a także zapewne bardzo wysoki kontrakt (zarobki gwiazd WWE są naprawdę godne pozazdroszczenia), sprawiły, że WWE długo się nie zastanawiało nad jego zwolnieniem. Mogło to za to być zaskoczeniem dla samego Ruseva, biorąc pod uwagę, że zaledwie kilka tygodni temu przeznaczył on kilkadziesiąt tysięcy dolarów z własnej kieszeni na wsparcie pracowników WWE (operatorów kamer etc.), którzy stracili dochód z powodu pandemii.

Luke Gallows & Karl Anderson

Zwolnienie “The O.C.” jest dość kuriozalne, jeśli weźmiemy pod uwagę, że podpisali oni nowe kontrakty, opiewające rzekomo na 700 000 dolarów rocznie i trwające pięć lat, zaledwie w zeszłym roku.

Nie wydawało się też, aby oni sami byli zainteresowani odejściem. Nie mówiąc już o tym, że dopiero co byli w main evencie Wrestlemanii, w którym to zostali zniszczeni przez Undertakera (co, trzeba przyznać, było sprytnym sposobem na logiczne usunięcie ich postaci).

Jest szansa, że WWE mimo wszystko zdecydowało, że po prostu ich na taką inwestycję w obecnej sytuacji nie stać. Czego możemy spodziewać się po nich dalej? Prawdopodobnie powrotu do NJPW albo debiutu w AEW.

EC3

EC3 miał ogromnego pecha podczas swojej kariery w WWE. Rozpoczął ją jako Derrick Bateman lata temu, po czym został zwolniony i zaczął osiągać duże sukcesy w TNA. W końcu powrócił do WWE i najpierw znalazł się w NXT, a następnie szybko na głównym rosterze.

Co WWE zrobiło z kimś, kto jest w najlepszym razie przeciętny w ringu, ale na mikrofonie nie ma sobie równych? Tak jest – zrobiło z niego niemowę. EC3 był wyraźnie niezadowolony ze sposobu, w jaki traktowano go w WWE już od dawna, tak więc to zwolnienie jest jednym z najbardziej oczywistych i przewidywalnych.

Drake Maverick

Drake Maverick to człowiek, któremu w WWE wielokrotnie udało się zmienić byle co w złoto. Był częścią wielu mniej lub bardziej udanych storyline’ów, najbardziej pamiętnym z których jest jego panowanie jako 24/7 champion. Ewidentnie kochał swoją pracę, co widać na zamieszczonym przez niego smutnym filmiku, w którym reaguje na wieści o zwolnieniu.

Co ciekawe, już po poinformowaniu go o zwolnieniu, Maverick musiał zawalczyć jeszcze raz w turnieju mającym wybrać nowego NXT Cruiserweight Championa na czas, kiedy obecny jest uwięziony w Wielkiej Brytanii z powodu pandemii. Jest prawdopodobne, że po pandemii powróci do WWE (o ile będzie miał taką chęć).

Curt Hawkins

Curt Hawkins był wiecznym jobberem, za którym prawdopodobnie nikt płakał nie będzie i który WWE w obecnej sytuacji jest po prostu niepotrzebny, tak więc nie jest to szczególnie zaskakujące zwolnienie.

Jest oczywiście bardzo smutne, że stracił swoją pracę, ale jest to niewątpliwie ktoś, kogo brak nie zostanie przez widzów szczególnie odczuty.

Rowan

Tego zwolnienia raczej nikt się nie spodziewał, biorąc pod uwagę, że w ostatnim czasie Rowan był dość mocno eksponowany w telewizji (chociaż cały wątek z wyskakującą z pudełka tarantulą najlepiej byłoby zamieść pod dywan). Co więc mogło być powodem?

Wysoki kontakt, a także być może chęć odejścia samego wrestlera, potencjalnie niezadowolonego ze współpracy z WWE. Warto wspomnieć, że inny były członek Wyatt Family, Luke Harper (obecnie Brodie Lee) ma się świetnie po odejściu z tej firmy i obecnie święci triumfy w AEW. Kto wie, może Rowan pójdzie w jego ślady?

Eric Young

Eric Young w zasadzie zakończył już swoją karierę w ringu i zaczął jakiś czas temu trenować do roli producenta. Jako że WWE producentów ma ogrom, obecnie w dużej mierze niepotrzebny, a on jest mało doświadczonym, łatwo się domyślić, dlaczego został zwolniony.

Lio Rush

Lio Rush to były Cruiserweight Champion, który swego czasu był menadżerem Bobby’ego Lashleya. To bardzo utalentowany młody wrestler, ale mający problemy z dogadaniem się z przełożonymi i innymi wrestlerami. Wielokrotnie zdarzały mu się wpadki i wydawało się w pewnym momencie, że bardzo chce odejść z WWE.

Primo & Epico

The Shining Stars nie pokazywali się w WWE od bardzo dawna, bowiem zajęci byli walczeniem w federacji swojego ojca w rodzinnym Puerto Rico. Mieli co prawda niską pozycję w łańcuchu pokarmowym, ale duży staż, z uwagi na co być może WWE faktycznie oszczędziło sporo na zakończeniu ich kontraktów.

Mike & Maria Kanellis

W zasadzie jest cudem, że Mike i Maria Kanellis tak długo utrzymali się w WWE. Są to jobberzy, którzy podpisali kontrakt z WWE w 2017 roku i od tego czasu więcej ich nie było niż byli. Maria miała dziecko (a nawet dwa), Mike od razu po podpisaniu kontraktu poszedł na sponsorowany przez WWE odwyk (chociaż oczywiście o swoich problemach nie pisnął wcześniej ani słowa) i ogółem mówiąc WWE płaciło im w dużej mierze za nicnierobienie.

W ostatnim czasie zaczęli się pojawiać nieco częściej, w ramach storyline’u, który chyba miał za zadanie ich ukarać i maksymalnie poniżyć Mike’a, który był bezustannie poniewierany przez swoją żonę na oczach milionów widzów.

Heath Slater

Chociaż Heath Slater również był życiowym jobberem, to jego zwolnienie z pewnością zasmuci wielu. Nie raz zdarzało mu się podbić serca fanów, między innymi dzięki swojemu wątkowi “I got kids” i tag teamowi z Rhyno. To lojalista WWE, który prawdopodobnie powróci do firmy po epidemii, chociaż oczywiście może podjąć inną decyzję.

No Way Jose

No Way Jose nie osiągnął szczególnego sukcesu w NXT, a na main rosterze było tylko gorzej. Jego zwolnienie jest niefortunne, ale z drugiej strony jest to naprawdę utalentowany wrestler, który być może będzie mógł wreszcie rozwinąć skrzydła gdzieś indziej.

Zack Ryder

Zack Ryder jest kimś, kogo jeszcze do niedawna można by spokojnie nazwać “życiowcem” w WWE. Chociaż w największej federacji werestlingowej świata pełnił co najwyżej rolę trzecioplanową (i nigdy nie został nagrodzony za rozbudowanie profilu firmy w mediach społecznościowych w czasach, kiedy było to jeszcze niesłychane), to ewidentnie kochał swoją pracę i nie chciał z niej odchodzić, mimo że pewnie mógłby odnieść większy sukces gdzie indziej.

Dlaczego więc WWE go zwolniło? Ciężko powiedzieć. Po wielu latach z firmą, mimo niskiej pozycji na drabinie pokarmowej, być może jego zarobki były już niewspółmierne do tego, jak rzadko był rzeczywiście wykorzystywany w telewizji, więc WWE postanowiło nie płacić mu za nicnierobienie. Jest to jedno z bardziej przykrych zwolnień, udowadniające, że WWE nie zna pojęcia lojalności. Można się jednak pocieszać, że kiedy świat otrząśnie się z pandemii, Ryder prawdopodobnie zostanie zatrudniony z powrotem.

Sarah Logan

Sarah Logan nigdy nie osiągnęła w dywizji kobiet znacznego sukcesu, ale pojawiała się w telewizji dosyć często. Dopiero co widzieliśmy ją na Raw, gdzie Shayna Baszler złamała jej ramię, a tutaj zwolnienie… o co chodzi, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że jej zarobki były zapewne jednymi z najmniejszych na main rosterze?

Kto wie, co WWE chodzi po głowie, ale biorąc pod uwagę, że już po zwolnieniu została ona kilkakrotnie wspomniana na kolejnym Raw, możemy się spodziewać jej powrotu – jeśli nie niedługo, to po zakończeniu pandemii.

Kurt Angle

Kurt Angle powrócił do WWE kilka lat temu i od tego czasu zdarzyło mu się walczyć głównie okazjonalnie (np. kiedy z powodu choroby niedostępny był pewnego razu Roman Reigns, Angle zastąpił go i wcielił się w rolę członka SHIELD). Z uwagi, że jest on już człowiekiem niezbyt młodym, nie były to wysokiej klasy pojedynki.

Z uwagi na to jakiś czas temu złoty medalista przeniósł się z ringu za scenę i dalej pracował dla WWE, jednak nie jako wrestler, a producent walk (czyli osoba, która pomagała zaplanować wrestlerom przebieg pojedynku). Został zwolniony prawdopodobnie z uwagi na duże zarobki.

Deonna Purrazzo

Deonna Purrazzo to mało znana postać, która wykorzystywana była jedynie od czasu do czasu jako jobberka dla większych gwiazd. Z jej wpisów na Twitterze wynika, że chciała odejść z WWE już od pewnego czasu. Miejmy nadzieję, że uda jej się osiągnąć większy sukces w innym miejscu.

Dan Matha (Dorian Mak)

Dan Matha pojawiał się głównie w NXT, i to nie w telewizji, a na nienagrywanych eventach. Na pewno nie zarabiał dużo, ale z drugiej strony w obecnej sytuacji cały gigantyczny system rozwojowy WWE jest dla firmy niewątpliwie dużą kulą u nogi (w Performance Center trenowało dotychczas kilkudziesięciu wrestlerów, którym w zasadzie płacono kilkadziesiąt tysięcy dolarów rocznie za wyciskanie ciężarów).

MJ Jenkins

MJ Jenkins można kojarzyć z pierwszego Mae Young Classic, gdzie przegrała w pierwszej rundzie. Od tego czasu trenowała w NXT i nie pojawiała się zbyt często w telewizji.

Aleksandar Jaksic

Aleksandar Jaksic to stosunkowo młody niemiecki wrestler, który od kilku lat trenował w NXT. Wiele osób podkreślało jego duży potencjał, więc jest to potencjalnie spora strata dla WWE.

Producenci wysłani na przymusowy bezpłatny urlop

Jak już wspomniano, WWE ma ogrom producentów, a podczas gdy gwiazdy WWE zostały w dużej mierze zwolnione, producenci (którzy są prawdziwymi pracownikami WWE, a nie, jak wrestlerzy, “niezależnymi kontrahentami”) zostali w większości wysłali na przymusowy bezpłatny urlop.

Do osób, których spotkał taki los, należą: Fit Finlay, Shane Helms, Billy Kidman, Mike Rotunda, Pat Buck, Shawn Daivari, Scott Armstrong, Sarah Stock i Lance Storm. Ponadto zwolniono trenerkę Serenę Deeb, a także trenerów Kendo Kashina i Chrisa Guya.

Drzwi pokazano również komentatorom Aidenowi Englishowi i Jerry’emu Soto, jak i sędziemu WWE z najdłuższym w firmie stażem, Mike’owi Chiodzie.

Dodaj komentarz